مکاپیست یا مکاپ آرتیست

آیا مکاپیست همان مکاپ آرتیست است؟

باید به شما بگویم که به ضعم بسیاری از دوستان در کشور ما بله.

متاسفانه اکثریت اهل فن حتی به این نکته فکر هم نمی کنند.اصطلاح مکاپ آرتیست پس تا حالا کجا بوده.؟و البته به زعم آنها بله این دو اصطلاح در واقغ یک تخصص محصوب می شوند

باید عکاس باشی تا بتوانی بفهمی و درک کنی که دردسرهای یک مکاپ غیر اصولی چگونه در تنظیمات دوربین بخصوص تنظیمات نور اشکتان را در می آورد.

باید عکاس باشی تا حرص خوردن این لحظه جهنمی را درک کنی

و صد البته لذت فراوان لحظه ایی که مشغول عکاسی از مدلی هستی که توسط یک مکاپ آرتیست واقعی مکاپ شده باشد.خستگی ناپذیر در حین کار و لذت ناشی از رضایت از عکس هایی که در حال گرفتن هستید.

اما در هر حال نکته مهم یک مکاپ آرتیست خوب بودن آشنایی یک مکاپیست با اصولی از هنر عکاسی بخصوص مبحث نورپردازی و اثرات آن بر سوژه می باشد.

اما این تنها خلاصه ایی از یک فن کامل و تخصصی بود که من تصمیم گرفتم یک سری مقالات چند قسمتی مقداری اجمالی تر به این مبحث بپردازم.

لازم به ذکر است که توضیجات این هنر به همینجا ختم نمی شود و تتنها سعی من بر این بوده است که فهم و درک بیشتری از کلیت این ماجرا برای علاقمندان به رشته تحریر درآودم.

چند سالی است که به مدد آزادی ناگزیرسیستم های ارتباطی مردم کشر ما هم بلاخره با یکسری واژه ها و فعالیت های جدیدی آشنا شدند.آشنایی بیشتر با سازوکارهای تخصصی تر صنعت مدلینگ فشن و تبلیغات بخشی از واقعه بود که طبیعی هم بود در پیامدهای خود رونق بیشتری به تخصص عکاسی مدلینگ و فشن بدهد.یکی از مقدمات کار آماده سازی مدل جهت عکاسی بود.

اینچنین شد که متوجه شدیم اصطلاح جدید دیگری بر سر زبان ها افتاده است.

مکاپ آرتیست

مدت زیادی نگذشته بود که شاهد معرفی رسمی افرادی از جمله خانم هایی که تا به امروز مشغول فعالیت در هنر آرایش یا همان مکاپ بودند وهمچنین تعدادی هم از آقایون آرایشگر به نام مکاپ آرتیست خود را معرفی کرده و وارد میدان شدند.

این دوستان با این تفکر که به ضعم آنها جون تا به حال مشغول هنر زیبای مکاپ بوده اند پس در نتیجه مکاپ آرتیست هم هستند.

از آنجایی که به واسطه نوع حرفه کاری ام با این دسته از عزیزان ارتباط و برخورد نسبتا زیادی دارم با بسیاری از آنها آشنایی هایی ایجاد شد.اما نکته ایی که همیشه برایم جالب بود این مورد بود که احیانا ذهنیت یکی از دوستانی که تا به امروز در هنر مکاپ فعالیت داشته اند با این مطلب درگیر نمی شود که اگر این فن مکاپ آرتیست همان مکاپ است پس تا به حال این اصطلاح کجا بود؟

چند سالی است که به مدد آزادی ناگزیرسیستم های ارتباطی مردم کشر ما هم بلاخره با یکسری واژه ها و فعالیت های جدیدی آشنا شدند.آشنایی بیشتر با سازوکارهای تخصصی تر صنعت مدلینگ فشن و تبلیغات بخشی از واقعه بود که طبیعی هم بود در پیامدهای خود رونق بیشتری به تخصص عکاسی مدلینگ و فشن بدهد.یکی از مقدمات کار آماده سازی مدل جهت عکاسی بود.

اینچنین شد که متوجه شدیم اصطلاح جدید دیگری بر سر زبان ها افتاده است.

 

آرایش خاص عکاسی

یک بعد جدیدی از آرایش، آرایش خاص عکاسی است. خیلی از مشتری ها از آرایشگر خود می خواهند که برای عکس پرتره ، آن ها را آرایش کند. تفاوت اصلی بین تکنیک های این نوع آرایش و آرایش ساده ، آرامش ، سکوت تصاویر و عکس ها است زیرا ثابت هستند و نسبت به یک تصویر متحرک جزئیات بیشتری در آنها پیداست. بنابراین آرایش برای عکاسی باید بسیار دقیق و ظریف باشد. در عکاسی ، از نور استفاده می شود. صورتی که در عکس دیده می شود مانند یک نقاشی است زیرا هرگونه نکته مختصر و ظریفی در آن به شکل سه بعدی نمایان می شود. گرفتن عکس جزئیات هرچه بیشتر آرایش را نشان می دهد. در نتیجه آرایش باید با دقت هرچه تمام تر انجام شود

عکاسی یعنی نور و سایه

عکاسان می توانند از انواع نورپردازی استفاده نمایند. بعضی از عکاسان ، تصاویر خنثی را دوست دارند و بعضی دیگر تصاویر پیچیده تر و افکت های تقریباً غیر طبیعی را می پسندند. کار یک متخصص آرایش ، یافتن سلیقه و نظر عکاسان است.

نورپردازی عالی بسیار مهم است. نورپرداز نباید در صورت مشتری سایه ایجاد کند مگر این که آرایش به صورت غیر متقارن باشد. یک سری لامپ در اطراف آینه کافی است مانند لامپ هایی که در تئاتر به کار می روند. نقش لامپ با نور سفید در سه طرف آینه پرتره های زیبا ، به آرایش هماهنگ بدون کنتراست بین رنگ های روشن و رنگ های تیره نیاز دارد. در پرتره ها فرد ستاره شو و سینما است و هدف نشان دادن نوع آرایش نیست. در آرایش باید حالت فرد شخصیت و ویژگی های ریخت شناسی فرد را مورد توجه قرار داد.

در آرایش طبیعی پوست صاف و مات به نظر می رسد. کرم پودر اغلب برای چنین آرایشی به کار می رود و سایه روشن در صورت و پلک ها دیده می شود. لب ها به صورت طبیعی و بدون آرایش باقی می مانند

 

افکت Flou یک افکت مکانیکی است که با قرار دادن یک عنصر پخش کننده در جلوی لنز ایجاد می شود و نافذ بدون تصویر و میزان جزئیات آن را کاهش می دهد. این تصویر با روتوش دیجیتالی بسیار ملایم خواهد شد.

نورپردازی زیاد برای بسیاری از پرتره ها به کار می رود و تصویر را کمی سفید می کند طوری که پوست ، روشن و براق به نظر می رسد. برای مشتریانی که روی صورتشان آرایش قوی دارند نباید از جوانب ، نوری تابیده شود. اگر چشم های پف کرده دارند ، نور باید از جلو تابیده شود. برای مشتریانی که زیر چشمان خود دوایر سیاه رنگ دارند، باید نور به صورت طبیعی تابانده شود. اگر از نور فضای بیرون استفاده می کنید باید تا ساعت 10 در صبح ، پس از ساعت 5 در بعد از ظهر در طول تابستان و تا ساعت 11 و پس از 3 بعد از ظهر در فصل زمستان عکس برداری کنید.

نور زرد در آرایش روزانه باعث تغییر رنگ آرایش می گردد. پنل ها و رفلکتورها در هنر عکاسی نور را انحراف داده و سایه ها را سفید می کنند. خط چانه را تشدید کرده و با سایه ، اطراف بینی را پر رنگ تر می کنند. رنگ قرمز تیره برای افکت های خوب رنگ قرمز در عکاسی به کار می رود.

برای گرفتن عکس نورانی با کنتراست بالا پوست را روشن ، و چشم ها و لب ها را تیره تر کنید. عکس با چشمان گود رفته نتیجه ی نوری است که با قوس ابرو تماس برقرار نمی کند. در پرتره به آرایش هماهنگ بدون کنتراست بین رنگ روشن و تیره نیاز داریم و هدف زیبا شدن است و آرایش حالت فرد ، شخصیت و ویژگی ریخت شناسی را نشان می دهد و هدف نوع آرایش است.

با رنگی شدن فیلم ها در بهبود کیفیت آنها رنگ قرمز تیره جای خود را به رنگ های جذاب روشن تر و درخشنده تر در آرایش چهره بازیگران می دهد.

لامپ های فلورسنت به دلیل این که طیف رنگی آن ها به نور روزانه بسیار شبیه است برای آرایش در سالن مناسبند.

لامپ های فلورسنت 3500 کلوینی کمی نورگرم ایجاد می کنند اما به خوبی معایب آرایش را نشان می دهند. در زیر نور لامپ های رشته ای معمولی (زرد) آرایش یک دست به نظر می آید. نور مهتابی دارای رنگ های سرد است و رنگ قرمز و زرد خنثی می شود. رنگ های تیره زیر نور مهتابی شدیدتر به نظر می آیند. برای آرایش در نور طبیعی باید از مواد آرایشی با رنگ های لطیف و ملایم استفاده شود..

                                                                          ادامه دارد . . . .

 

ارسال یک نظر